Українські мислителі про Реформацію

«Наша Україна була найближча до тих думок, котрі довели всю Європу до зміни церковної (реформації) якраз тоді, коли наші прості люди найбільше повставали за свою волю, а наша порода була найближче до спільності всіх своїх громад» (Михайло Драгоманов, «переднє слово» до «Громади», 1878 p.).

«Реформація принесла українському народові багато нових ідей, здійснення яких відразу підвищувало нашу духовну культуру; не всі ці ідеї були зовсім новими, але їх широке становлення й швидке поширення до самих народних низів були зовсім нові і принесли нам загальне зацікавлення тими питаннями, про які давніше тільки марили окремі одиниці» (Іван Огієнко, «Українська Церква. Нариси з історії Української Православної Церкви // Острозька Біблія 1581 року»).

«Таким чином, і в Україні, як то ми бачили, і в інших європейських та слов’янських народів Реформація покликала до життя народну мову як мову літературну. До того часу літературною мовою була в нас мова церковнослов’янська, як у народів католицьких — латина. Це тільки з часу Реформації прийнято в Україні мовою літературною живу народну мову, і стали вже нею писати книжки; до цієї доби не маємо ані одної книжки, писаної живою українською мовою. Українська жива мова, ставши з половини XVI ст. мовою Св. Письма й церкви, тим самим вже ставала й мовою літературною» (Іван Огієнко, «Українська Церква. Нариси з історії Української Православної Церкви // Реформація в Україні»).

«Коли реформаційні ідеї докотилися до Польщі, вони дуже швидко поширилися й по українських землях. Найперше на нові ідеї накинулася українська інтелігенція, що відразу глибоко захопилася ними (Іван Огієнко, «Українська Церква. Нариси з історії Української Православної Церкви // Реформація в Україні»).

«Реформація реалізувала і в Україні вживання народної мови в церкві: залунала тут проповідь уже живою народною мовою. Та не тільки проповідь — стали читати й Євангеліє та Апостола тією ж таки мовою (Іван Огієнко, «Українська Церква. Нариси з історії Української Православної Церкви // Реформація в Україні»).

«Але найголовніша ідея, яку скріпила й зреалізувала Реформація, була та сама, що ми її бачимо в Європі, в Чехії та в Польщі, — це переклади Св. Письма на живу народну мову, а також вживання народної мови в богослужінні. Правда, не Реформація вперше занесла цю ідею в Україну — занесли її ще ті попередні релігійні рухи, які докочувалися через Чехію та Польщу й до України; але тільки Реформація поставила цю ідею серед українського народу вже зовсім виразно, і не тільки поставила, але й зреалізувала її» (Іван Огієнко, «Українська Церква. Нариси з історії Української Православної Церкви // Реформація в Україні).

«Вище всіх протестантських перекладів, безумовно, стоїть Берестейська Біблія 1563 р… Найбільшим ділом Радивила як кальвініста було видання Біблії, що звичайно й зветься Радивилівською… З погляду критичного Біблія Берестейська, чи Радивилівська, стоїть дуже високо» (Іван Огієнко, «Українська Церква. Нариси з історії Української Православної Церкви // Реформація в Польщі»).

«Скажу натомість загально, що енергія, інтенсивність, сміливість українського національного руху (не бозна які, беручи їх абсолютно, але несподівані й через це дивні після довгого попереднього застою і безвладности) виявились не без зв’язку з реформаційним рухом, і так само потім підупали тут, в західньоукраїнських землях, у XVII в. не без зв’язку з занепадом реформаційного табору! Український корабель плив повними вітрилами під вітром реформації, і спустив вітрила, коли цей вітер опав і нестало ні цих сміливих союзників, ні їх бадьорих прикладів!» (Михайло Грушевський, «Реформація та її відгомін на Україні»).

«Євангельський рух зробив сильне враження в православній суспільності. Хоча оживлення православного життя, яке позначилось XVI століттям, почалось, незалежно від впливів реформації, скорше, ніж ті могли викликати в нім які-небудь відгомони, проте реформація заважила на його розвитку дуже помітно» (Михайло Грушевський, «Реформація та її відгомін на Україні»).

За матеріалами r500.ua

Фото — Іван Огієнко в 1926 році